Zakrzówek – magia na rowerze

No to tak, przyjaciele! Słyszeliście kiedyś o miejscu, gdzie rower to nie tylko środek transportu, ale klucz do magicznej krainy? Tak, to nie jest bajka, to Zakrzówek w Krakowie! No więc wsiadajcie na siodło, bo mówię wam, czeka tu na was prawdziwe rowerowe szaleństwo!

ciekawa historia zakrzówka

Ach, Zakrzówek, to miejsce pełne historii, jak z bajki! Gdy zakopujesz się w krakowskich anegdotach, trudno nie wymienić tego magicznego kamieniołomu. Historia Zakrzówka sięga daleko w przeszłość, a jednym z najciekawszych rozdziałów jest legenda o Panu Twardowskim.

Ponoć dawno temu, gdy Skałki Twardowskiego były jeszcze dzikim terenem na mapie Krakowa, do miasta zawitał tajemniczy alchemik Pan Twardowski. Jest to postać z polskiej legendy, znana ze swojej tajemniczej historii związanej z czarcimi paktami. Legenda głosi, że Twardowski, zdolny alchemik i magik potrafił zamieniać skały w złoto, a także miał dar uzdrawiania. Otrzymał owe zdolności od diabła w zamian oddając mu swoją duszę.
Tak więc Zakrzówek stał się świadkiem diabelskich układów i niebezpiecznych eksperymentów Twardowskiego. Według niektórych opowieści, w okolicy znajduje się tajemnicza jaskinia, w której Twardowski przeprowadzał zakazane rytuały. Obecnie faktycznie jedna z jaskiń na Skałkach Twardowskiego nosi jego nazwę. Ciekawe czy Twardowski też odkrywał Kraków na rowerze?

Kamieniołom Zakrzówek eksploatowany był od początku XX wieku. W czasie II WŚ pracował tu Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Prawdziwa eksploatacja tego miejsca miała miejsce od 1957 do 1990 roku, kiedy to wydobywano tu materiał na potrzeby Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay. Po zaprzestaniu prac teren w naturalny sposób zalany został krystalicznie czystą wodą.

Teraz to miejsce to nie tylko kawał historii przemysłowej, ale też raj dla tych, co lubią aktywność na świeżym powietrzu, w tym jazdę na rowerze. Dla mnie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Krakowie.

HOP NA ROWER I na zakrzówek

Zakrzówek to moje ukochane miejsce na rower. Nie dość, że położone jest właściwie w centrum miasta, to jeszcze oferuję jakże magiczne widoki. Przy dobrej pogodzie, gdy woda przyjmuję błękitny kolor, czuję się tu jak na wybrzeżu Chorwacji. Uwielbiam tu łączyć rowerową pasję z pływaniem, a w zimie z morsowaniem.  

Jazda na rowerze na Zakrzówku to istna zabawa. Właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie, od amatorów rowerowej rekreacji i rodzin z dziećmi, po doświadczonych rowerzystów MTB. 

Rodziny z dziećmi mogą wybrać tzw. „zielony pierścień” i przejechać spokojną trasą dookoła kamieniołomu. Tu wśród zieleni lasu będziecie mogli się zrelaksować i podziwiać naturę.
Trasa rowerowa dookoła Zakrzówka jest dobrze przygotowana i wyasfaltowana. Punkty widokowe to z kolei idealne z miejsca na podziwianie zalewu i jego krystalicznych wód, a także całej panoramy Krakowa. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie także Tatry i szczyt Babiej Góry.
Dla dzieci ciekawostką będzie Jaskinia Twardowskiego, którą zdecydowanie polecam odwiedzić. Warto założyć czołówkę i odkryć jej wnętrze wraz z najmłodszymi. 

Dzieci wraz z rodzicami w okresie letnim będą też mogli skorzystać z pływających basenów zlokalizowanych na mniejszym zbiorniku zalewu. Śmiało możecie spakować na rower stroje kąpielowe i ruszać popływać. Warto pomyśleć o zabraniu piłki czy badmintona, gdyż okoliczne polanki sprzyjają tego typu aktywnościom. Zalew otoczony jest stromymi i wysokimi wapiennymi skałami więc uważajcie na Wasze pociechy i szukajcie polanek w niższych partiach Skałek Twardowskiego.

Doświadczeni rowerzyści również znajdą tu kilka ciekawych tras rowerowych oraz hopek. Część z nich jest przygotowana specjalnie z myślą o rowerowych zapaleńcach. Pozostałe trasy to ścieżki dzikie zlokalizowane w mniej komercyjnych zakamarkach Skałek Twardowskiego. Warto je jednak odkryć ze względu na liczne skały i wąwozy, które tworzą niesamowity klimat.

Jeśli jesteś mega doświadczonym rowerzystą i Zakrzówek jest dla Ciebie niewystarczający polecam udać się do pobliskiego Lasu Wolskiego, w którym czeka na Ciebie raj MTB.  

Rowerowe szlaki wokół Zakrzówka i Skałek Twardowskiego to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także okazja do zanurzenia się w naturalnym pięknie Krakowa. Dlatego nie zwlekaj – nałóż kask, wsiądź na rower i odkrywaj uroki tych wyjątkowych miejsc już dziś!

A jeśli masz ochotę wypożyczyć rower to wbijaj do BikeTrip – Wypożyczalnia Rowerów na Zwierzynieckiej 30 w Krakowie.

CIEKAWOSTKI ZAKRZÓWKA

Nurkowanie – Zakrzówek to jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Polsce. W głębinach dochodzących do 30 metrów znajdziesz stare drzewa, kadłub samolotu, autobus czy samochód. Przy odrobinie szczęścia spotkasz też ogromnego suma i szczupaka.

Karol Wojtyła – na Zakrzówku w czasie II WŚ pracował Karol Wojtyła, później papież Jan Paweł II

Jaskinie – na Zakrzówku znajduje się kilka jaskiń, z których największa to Jaskinia Twardowskiego. Na rower warto wziąć czołówkę i odkryć jej wnętrze. Jest to duża atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale również najmłodszych rowerzystów.

Pływające baseny – idealne miejsce na letni wypoczynek. Znajdziesz tu kilka basenów otoczonych drewnianymi podestami. Wybierając się tu na rower nie zapomnij stroju kapielowego i ręcznika.

Pomnik Elvisa – po stronie północnej Skałek Twardowskiego w otoczeniu małych wapiennych skałek znajdziesz pomnik Elvisa Presleya. Ponoć było to dawne miejsce schadzek fanów artysty. 

Kawerny – cierpliwi poszukiwacze odnajdą tu austriackie kawerny, a także miejsca, dawniej przeznaczone do przechowywania materiałów wybuchowych.  

Punkty widokowe – na Zakrzówku znajdziesz sporo punktów widokowych, z których roztacza się niezwykła panorama na Kraków i zalew. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz też szczyty Tatr.

Podobne wpisy